تبلیغات
داغ داش(کوهنوردی) - توصیه های زمستانی به کوهنوردان


صعود به قله امری اختیاری است درحالیكه فرود از آن اجباری است (اد ویستور)
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

توصیه های زمستانی به کوهنوردان

نوشته شده توسط:احمدرضا دودانگه
جمعه 21 آبان 1389-11:27 ب.ظ

این روزها کوهنوردی به یکی از رشته های مورد علاقه و در دسترس جوانان تبدیل شده است و چون در اغلب نقاط ایران رشته کوه هایی برای صعود وجود دارد، بیشتر جوانان تعطیلات آخر هفته خود را به صورت گروهی یا انفرادی در دامنه کوه ها سپری می کنند. در این بین تعدادی نیز کوهنوردی را به طور جدی و حرفه ای دنبال می کنند....

کوهنوردی یکی از رشته های پرهیجان و در عین حال پرمخاطره است. همچنین از جمله رشته هایی است که ورزشکار در آن در یک قدمی مرگ قرار دارد. چنانچه در سال گذشته رشته کوه های هیمالیا جان «محمد اوراز» و در سال جاری جان «داوود خادم» و دکتر بهارلو، پزشک کوهستان را گرفت اما غیر از سقوط و یا ریزش بهمن که گاهی به مرگ منجر می شود، تغییر ارتفاع نیز بیماری هایی به دنبال دارد. به همین منظور نخستین کنگره بین المللی پزشکی ارتفاع با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و فدراسیون کوهنوردی کشور برگزار شد.

برای کوهنوردان در تغییر ارتفاع بیماری های زیادی ممکن است اتقاق بیفتد، از جمله مشکلات تغذیه ای، ریوی و سردرد که حتی گاهی کوهنورد را از ادامه صعود باز می دارد. برای بسیاری از کوهنوردان به ویژه جوانانی که به صورت آماتور کوهنوردی می کنند هم هوایی (سازگاری بدن با ارتفاع جدید) لازم است و گاه تا رسیدن به هم هوایی مشکلاتی برای فرد پیش می آید.

غیر از سوانحی از قبیل سقوط و بهمن زدگی (هیپوترمی) و سرمازدگی ، شایع ترین بیماری در ارتفاع که تقریباً بیش از ۶۰ درصد کوهنوردان در ارتفاعات بالای ۲۵۰۰ متر دچار آن می شوندکوه گرفتگی است که در صورت بی توجهی به خیز ریوی یا مغزی و در نهایت مرگ منجر می شود.

کوه گرفتگی هنگامی پیش می آید که افراد به طور یکباره به ارتفاعات بالای ۲۵۰۰ متر صعود کنند و سازگاری مناسب با آن ارتفاع را نداشته باشند. سردرد که بارزترین علامت آن است به همراه تهوع، استفراغ ، بی اشتهایی، ناتوانی در خواب، سستی وگیجی از نشانه های دیگرکوه گرفتگی هستند.

طبق تعریف انجمن بین المللی سردرد، سردرد ناشی از ارتفاع به سردردی گفته می شود که درمدت ۲۴ ساعت پس از صعود یکباره به ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر حداقل با یکی از نشانه هایی که در ارتفاعات وجود دارد همراه باشد.

برای بسیاری از کوهنوردان به ویژه کوهنوردان جوانی که برای نخستین بار قصد صعود می کنند، زمان خیلی مهم است. آنها اغلب اوقات بدون توجه به سردردهای خود صعود را ادامه می دهند که می تواند برای سلامتی آنها خطر آفرین باشد. در ارتفاعات فشار اکسیژن کم است و هم هوایی برای کوهنوردان به ویژه کسانی که مبتدی هستند، مشکل می شود. در صورت بی توجهی به علایم کوه گرفتگی ممکن است کوهنورد به خیزریوی ناشی از ارتفاع و خیز مغزی ناشی از ارتفاع دچار شود. زمینه ژنتیک در ابتلا به کوه گرفتگی بسیار پررنگ است و برخلاف تصور عده ای، آمادگی جسمانی و فیزیکی هیچ نقشی در این زمینه ندارد بلکه عامل ژنتیک و سابقه بیماری بسیار مهم تر است.

● پزشکی کوهستان و زنان

در پزشکی کوهستان آنچه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد تاثیر ارتفاع و فعالیت شدید در ارتفاعات بالا بر جسم و روان افراد می باشد که این تاثیرات در زنان با توجه به ویژگی های خاص آنها بررسی می گردد. به طور کلی زنان ۵/۶۵ درصد قدرت بدنی مردان را دارا هستند. این میزان در اندام فوقانی ۵۰ درصد و در اندام تحتانی ۶۰ تا ۷۰ درصد می باشد. اگر قدرت بدنی را براساس توده خالص بدنی (بدون احتساب چربی بدن) بسنجیم، زنان در اندام تحتانی گاه حتی کمی قوی تر از مردان نیز می باشند. با بررسی نوع فیبرهای عضلانی زنان و مردان بیشتر بودن استقامت عضلانی زنان توجیه پذیر خواهد بود، به طوری که عضلات زنان نسبت به خستگی مقاوم تر بوده و باعث بهتر شدن عملکرد زنان نسبت به مردان مثلا در دویدن در مسافت های بالای ۴۲ کیلومتر می شود.

برخی تحقیقات بیانگر بالاتر بودن اشباع اکسیژنی خون زنان در ارتفاعات بالا نسبت به مردان در همان ارتفاع بوده است که این تفاوت به ویژه در دوره قبل از یائسگی باعث بروز کمتر بیماری مزمن ارتفاع در زنان می شود. همچنین در مطالعه ای در دماوند ، میزان بروز بیماری حاد ارتفاع در زنان کوهنورد بسیار کمتر از مردان بوده است(برخلاف هیمالیا) که می تواند به دلیل آمادگی جسمی بیشتر زنان کوهنورد قبل از اقدام به صعود دماوند باشد. موارد فوق می تواند بیانگر توانمندی جسمی زنان در پرداختن به رشته ورزشی کوهنوردی باشد.

درحدود ۲۵ تا ۳۰ درصد وزن زنان را چربی تشکیل می دهد در حالی که این میزان در مردان ۱۰ تا ۱۴ درصد است. با توجه به فیزیولوژی بدن زنان و خون ریزی های طبیعی ماهیانه، شیوع کم خونی ناشی از فقر آهن در زنان بسیار زیاد می باشد و نیز تغییرات هورمونی ماهیانه در زنان باعث افت توان روحی اغلب زنان در برخی روزها می شود. همچنین تاثیرات ارتفاع و کاهش اکسیژن بر زنان در دوران بارداری حایز اهمیت می باشد. مواردی که ذکر گردید می توانند جزو محدود کننده های فعالیت زنان در رشته کوهنوردی باشند. علی رغم تاثیر کوهنوردی سنگین همانند دیگر رشته های ورزشی، در تغییرات هورمونی و ایجاد بی نظمی در دوره های ماهیانه زنان، این امر نمی تواند مانع توصیه این ورزش مفید و مفرح به زنان و دختران شود. بدیهی است بحث و بررسی جامع موضوعات مطرح شده و نیز دیگر مسایل مربوط به زنان در کوهنوردی فرصت و مقالی بیشتر می طلبد.

● افزایش اعتماد به نفس به دنبال کوهنوردی

علی رغم بیان تاثیر فعالیت های ورزشی در افزایش اعتماد به نفس ورزشکاران تاکنون هیچ مطالعه ای در جهان در رابطه با نقش ورزش کوهنوردی در افزایش اعتماد به نفس انجام نشده است. به نظر می رسد ورزش کوهنوردی به واسطه خصوصیات منحصر به فرد آن نقش مثبتی در اعتماد به نفس کوهنوردان داشته باشد. از این رو مطالعه ای برای بررسی علمی این موضوع طراحی و اجرا شد.

متوسط میزان اعتماد به نفس کوهنوردان بعد از برنامه صعود به دماوند نسبت به قبل از برنامه به طور معنی داری افزایش یافته بود. این افزایش در کسانی که دچار علایم افسردگی بودند، بارزتر بود. افزایش اعتمادبه نفس کوهنوردان با جنس، سن، وضعیت تاهل، سابقه فردی یا خانوادگی کوهنوردی، سابقه قبلی ابتلا به بیماری کوهستان و نیز رسیدن به قله در این برنامه رابطه ای نداشت.

این مطالعه نشانگر تاثیر مثبت کوهنوردی (حتی یک برنامه کوهنوردی) بر اعتماد به نفس کوهنوردان بود. تاثیر بیشتر در افراد دارای علایم افسردگی، می تواند بیانگر اهمیت برنامه ریزی جهت حضور این افراد در برنامه های کوهنوردی به ویژه در میان دانشجویان باشد.

با توجه به نقش اعتماد به نفس در موفقیت افراد در زندگی و نقش ورزش کوهنوردی در افزایش اعتماد به نفس، توصیه می شود برنامه ریزی بیشتری جهت گسترش این ورزش در جامعه صورت گیرد. مطالعات بیشتر و مقایسه ای در این زمینه می تواند مفید باشد.

این مطالعه توسط مرحوم دکتر سعید بهالو که متاسفانه حدود ۳ هفته پیش در ارتفاعات هیمالیا جان خود را از دست داد، طراحی و اجرا شده و به عنوان اولین مطالعه علمی در این زمینه در جهان در مجله معتبر محیط زیست و حیات وحش آمریکا چاپ شده است.
  
 
 
 دکتر حمید مساعدیان - عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی  نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

foot pain in the arch
پنجشنبه 8 تیر 1396 07:16 ب.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed
in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to
get there! Many thanks
alaynapytel.pixnet.net
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 04:15 ب.ظ
After I initially left a comment I appear to have clicked
on the -Notify me when new comments are added-
checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment.

Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر