تبلیغات
داغ داش(کوهنوردی) - آموزش کوهنوردی (آسیبهای شایع پا )


صعود به قله امری اختیاری است درحالیكه فرود از آن اجباری است (اد ویستور)
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

آموزش کوهنوردی (آسیبهای شایع پا )

نوشته شده توسط:احمدرضا دودانگه
سه شنبه 25 آبان 1389-11:49 ب.ظ

آسیبهای شایع پا

   4- آسیبهای شایع پا
1-4 ضربه دیدگی ناخن و بستر ناخن

گاهی خصوصاً زمانی كه سایز كفش به درستی انتخاب نشده باشد، فشارهای وارده به انگشتان و ناخنها به حدی است كه منجر به بروز خون مردگی در زیر ناخنها و دردهای شدید موضعی می گردد. در چنین شرایطی گهگاه، خونریزیهای كوچك زیر ناخن، به كبود و سیاه شدن زیر ناخن می انجامد. در بعضی افراد، تغییر شكل و اندازه كف پا در حین ایستادن و فعالیت، بسیار زیاد و بعضاً بالغ بر دو سایز می باشد كه قطعاً این افراد به شدت مستعد آسیب انگشتها و ناخنها هستند. خونریزی و تجمع آن در زیر ناخن، هرچند اندك، با جدا كردن ناخن از بستر آن، به درد شدیدی می انجامد كه گاهی راه رفتن را دشوار می سازد و نیاز به اقدامات درمانی خاص را طلب می كند. مهمترین اصل در پیشگیری از بروز این عارضه، انتخاب كفش و سایز مناسب می باشد. در شرایط حاد و چنانچه درد ناشی از افزایش فشار در زیر ناخن بسیار زیاد باشد، می توان با ایجاد یك سوراخ كوچك در سطح ناخن، امكان تخلیه خون و كاهش فشار و درد را فراهم نمود. برای این منظور می توان با حرارت دادن یك سر یك گیره كاغذ یا سوزن و قرار دادن آن بر روی ناخن به سادگی و بدون درد، سوراخ لازم را در سطح ناخن ایجاد نمود. استفاده از داروهای مسكن مانند استامینوفن به همراه كاستن از میزان فعالیت و استفاده از كفش راحتی و یا دمپایی به درمان سریعتر مشكل كمك می كند.    2-4 عفونت گوشه ناخن (Ingrwing toe nail)

 

اعمال فشار بیش از حد به انگشتان پا، چنانچه در مورد قبل یاد شد، می توان باعث فرو رفتن قسمتهای كناری ناخن انگشت شصت پا در نسوج نرم كنار آن گردد. در این شرایط و با اضافه شدن آلودگی میكروبی، زمینه بروز عفونت با درد شدید و ناتوانی در راه رفتن همراه می شود. عدم درمان مناسب این عارضه به مــــزمن شـــدن و تكرار متناوب آن می انجامد. حفظ بهداشت پا و نحوه درست كوتاه نمودن ناخن (در عین كوتاه بودن نباید از ته و به صورت زاویه دار گرفت) در كنار استفاده از كفش مناسب، از بروز این عارضه پیشگیری می نماید. در صورت بروز،‌ انگشتان مبتلا را روزانه چندین نوبت با الكل شستشو داده و در محلول آب و نمك گرم قرار دهید. مراجعه به پزشك به جهت تجویز آنتی بیوتیك مناسب الزامی است و در صورت تكرار و مزمن شدن عارضه، گاهی برداشتن قسمتی یا تمامی ناخن به طریق جراحی، قطعی ترین روش درمان است.    3-4 عفونت قارچی انگشتان

 

فضای بین انگشتان پا كه غالباً مرطوب از تعرق و مدتها در جوراب و كفش و به دور از هوای آزاد و نور خورشید می باشد، محل بسیار مناسب و شایع برای رشد و تكثیر عفونتهای قارچی می باشد. این وضعیت خصوصاً در كوهنوردان كه ساعات متمادی پا در كفش به فعالیت مشغول هستند محتمل تر می باشد. به دنبال استقرار و آلودگی قارچی، علائم به صورت احساس سوزش و بعضاً درد در بین انگشتان، خصوصاً بین انگشتان چهارم و پنجم بروز می كند. در چنین شرایطی با نگاه مستقیم، متوجه ترشحات بدبو و ظهور سفیدك در سطح پوست ناحیه می شویم. اكثر مبتلایان، به جهت خفیف بودن علائم، معمولا‌ً توجه كافی به این عارضه نمی كنند و چه بسا ماهها دچار آلودگی باقی می مانند. مزمن شدن این آلودگی می تواند باعث استقرار عفونت در بقیه نواحی بین انگشتان و نیز درگیر نمودن و دچار بد شكلی و از بین رفتن تقارن می گردد، گاهی پوسته پوسته شده و از بستر ناخن جدا می گردد.
رعایت بهداشت فردی، شستشوی متناوب پا با آب و صابون و استفاده از جورابهای نخی و پنبه ای به جای استفاده از جورابهای از جنس مواد مصنوعی، اصول پیشگیری از این عارضه است. به جهت تجویز داروی ضد قارچ به پزشك مراجعه نمایید. لازم به ذكر است كه درمان عفونتهای قارچی ناخنها معمولاً طولانی و نیازمند مصرف داروهای تخصصی خوراكی و موضعی است.
   4-4 میخچه انگشتان (Corn)

 

وارد شدن فشار زیاد بر پوست قسمتی از انگشت به مرور زمان سبب كلفت شدن (هیپوترفی) پوست در محل فشار می گردد. این عارضه پوستی كه میخچه نامیده می شود به تدریج حساس و دردناك می شود و گاهی شدت درد، مانع انجام حركات روزانه و فعالیتهای ورزشی می شود. انتخاب كفش مناسب كوه چه از نظر فرم و چه از نظر سایز، اهمیت فراوان دارد. درمان میخچه معمولاً، برداشتن آن به وسیله استفاده از داروهای موضعی و یا در موارد شدید به طریق جراحی است كه در هر صورت نیاز است تا به یك پزشك متخصص مراجعه شود.    5-4 شكستگی انگشتان پا (Toe fracture)

اگرچه بروز شكستگی انگشتان پا، آسیب شایعی نیست؛ لیكن در كوهنوردی، به دنبال سقوط سنگ بر روی پنجه پا و یا بد قرار گرفتن نوك كفش در بین سنگها امكان بروز آن وجود دارد. معمولاً در شرایط مناسب، درمان این شكستگیها به راحتی با فیكس نمودن انگشت آسیب دیده به انگشت بزرگتر مجاور خود به وسیله چسب زخم بندی امكان پذیر است و البته به دنبال آن برای حداقل یك هفته می بایست از پوشیدن كفش خودداری و از دمپایی استفاده شود.    6-4 سندرم مورتون (Morton syndrome)

 

حركات زیاد و مكرر استخوانهای «متاتارس» خصوصاً در حین راهپیمایی در سطح ناهموار كوهستانی، باعث گیر افتادن و فشرده شدن اعصاب بین آنها می شود كه به تدریج به التهاب موضعی شاخه های عصبی در محل فشار و در ادامه به ایجاد یك توده عصبی كوچك (به اندازه یك عدس)‌ در محل فشردگی منجر می گردد. چنین توده ای كه نورمای مورتون نامیده می شود، در برابر فشردگی بسیار حساس و دردناك است و تحریك آن باعث ایجاد درد، احساس برق گرفتگی در انگشتان و گاهی اختلال حسی به شكل كاهش حس و احساس گزگز در بغل و نوك انگشتان مجاور می گردد. به راحتی قابل درك است كه پوشیدن كفشهای نامناسب خصوصاً تنگ بر ایجاد و پیشرفت این ضایعه تأثیر زیادی دارد. پیشگیری از بروز این ضایعه دردناك و مزاحم در گروی استفاده از كفش مناسب با كفی مستحكم و متناسب با اندازه پا و نیز انجام تمرینات كششی و قدرت پنجه و كف پا است. نكته مهم این است كه درمان این عارضه در مراحل اولیه راحت تر است لیكن چنانچه به آن توجه نشود و به تدریج بر قطر توده عصبی افزوده گردد، درمان قطعی صرفاً ‌برداشتن آن به طریق جراحی است.    7-4 استخوانهای متاتارس دردناك – متاتارسالژیا (Metatarsal)

 

ضعیف بودن عضلات كف پا و وارد شدن فشار زیاد به استخوانهای متاتارس در پنجه و كف پا، اجازه حركات بیش از حد و خارج شدن از محل این استخوانها را میسر می سازد. این حركات باعث فشرده شدن و سایش بین استخوانهای متاتارس می شوند كه منجر به بروز درد در ناحیه كف و یا روی پا می گردند. این عارضه را كه در واقع التهاب این استخوانهاست متاتارسالژیا می نامند. در صورت نیاز به كارگیری كفی های طبی ویژه در كاهش درد مؤثر می باشد.    8-4 دردهای قوس كف پا

 

مجموعه ای از عضلات لیگامانها، تاندون عضلات، استخوانها و مفاصل كوچك در ناحیه كف پا، قوسهای طولی داخلی و خارجی كف پا را تشكیل می دهند. این دو قوس در كف پا مانند ضربه گیر عمل می كنند و وجود آنها امكان انعطاف و تحمل وزن بیشتری را به پا در حین ایستادن و راه رفتن می دهد. چنانچه یكی از عناصر این قوسها، ضعیف شده یا آسیب ببیند، استخوانهای قوس پا از امتداد خود خارج می شوند و قوس به هم می ریزد.
این اختلال باعث می شود تا فشار و كشش زیادی به نسوج نرم كف پا وارد شود و نیز مفاصل استخوانهای بین كف پا به هم فشرده شوند. مجموعه ای تغییرات به احساس درد در ناحیه قوس كف پا خصوصاً در حین راه رفتن و دویدن و خستگی زودرس پا می انجامد. در این بین افرادی كه به طور مادرزادی دارای قوس كف پای كمتر از حد (كف پای صاف) یا بیش از حد هستند، نسبت به بروز این عارضه حساس ترند و به جهت پیشگیری می بایست با نظر پزشك متخصص از كفـهای طبی خاصی استفاده نمایند. استفاده از كفشهای نا مناسب كوهنوردی كه كف داخلی مناسبی ندارند و یا كف نرم و قابل انعطافی دارند مزید بر علت و عامل بروز تشدید این عارضه هستند. به خاطر داشته باشید كه چنانچه كفش خود را بین دو دست خود قرار دهید و با اعمال فشار سعی در خم نمودن تخت آن نمایید، چنانچه از ناحیه وسط تخت، خم گردد مناسب و استاندارد نیست. در یك كفش خوب با اعمال چنین فشاری، تخت كفش از ناحیه جـــــلوتر (حدود قرارگیری محل پنجه پا) خم مـی شود نه از وسط.
   پیشگیری از این عارضه عبارتند از:

1- كنترل و جلوگیری از وزن بدن
2- انجام تمرینات كششی عضلات پشت ساق پا
3- انجام تمرینات كششی و افزایش طول فاشیای كف پا
4-استفاده از كفشهای استاندارد با كفی و تخت مناسب
5- مراجعه زود هنگام به پزشك متخصص و در صورت بروز عارضه، به جهت درمان سریع و مناسب و جل گیری از مزمن شدن عارضه كه غالباً مستلزم درمانهای طولانی و دشوار است.
   9-4 دردهای پاشنه پا

یك باند نسبتاً ضخیم و مستحكم از جنس نسج و عضلات به نام فاشیا در كف پا از حدود انگشتان پا شروع شده و به پاشنه پا متصل می شود. كوتاه بودن این فاشیا، فشار و كشش زیادی را به محل چسبندگی خود در زیر استخوان پا وارد می سازد. تكرار این فشار و كششها سبب بروز التهاب در محل چسبندگی و پیدایش درد پاشنه پا می شود این درد با راه رفتن و دویدن، تدریجاً افزایش می یابد و معمولاً صبح هنگام، قبل از آغاز فعالیتهای روزانه در بیشترین حد خود است. تكرار زیاد این مكانیسم و اعمال فشار بر این محل چسبندگی فاشیا و استخوان، باعث تشكیل زایده استخوانی كوچك و خار مانندی می شود كه به اصطلاح خار پاشنه نامیده شده است و معمولاً ‌در كلیشه های رادیوگرافی به وضوح دیده می شود. از علل دیگر دردهای پاشنه پا، تحت فشار قرار گرفتن شاخه های كوچك و حساس عصب كف پایی در زیر و سطح داخلی پاشنه پا می باشد. همراه علائمی چون بی حسی و سوزن سوزن شدن نواحی مجاور می گردد. استفاده از كفشهایی كه فضای كافی و مناسبی برای پاشنه پا ندارند از عوامل بروز این اختلال محسوب می شوند. انجام تمرینات كششی عضلات پشت ساق پا و فاشیای كف پا به همراه قرار دادن مكرر كیسه های حاوی یخ خرد شده در محل دردناك پاشنه پا، چند نوبت در روز و استفاده از داروهای ضد درد ساده ای چون آسپرین در كاهش درد و بهبود شرایط بسیار مؤثرند.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 27 آذر 1389 12:29 ق.ظ

BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 09:17 ق.ظ
Very good information. Lucky me I came across your site by chance
(stumbleupon). I've book-marked it for later!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر